آکادمی تسلا کالا

کنتاکتور خازنی چه تفاوتی با کنتاکتور معمولی دارد؟

کنتاکتور خازنی و کنتاکتور معمولی

کنتاکتور خازنی دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد که این تجهیز را از کنتاکتور معمولی جدا می‌سازد؟ کدام ویژگی خازن موجب شده است که کنتاکتورهای خازنی پدید بیایند؟ آیا می‌توان از کنتاکتور  معمولی برای قطع و وصل پله‌های خازنی استفاده نمود؟

اصولا خازن  یک المان الکتریکی با ویژگی‌های منحصر به فرد می‌باشد از جمله این ویژگی‌ها حالت گذرا در سوئیچینگ  آن می‌باشد که به اصطلاح  transient state   اطلاق می‌شود. به زبان ساده تر رفتار خازن در لحظه قطع و وصل، حال چه با فرمان رگولاتور و چه به صورت دستی .

با توجه به مبحث مورد بررسی ما که بانک خازنی جهت اصلاح ضریب قدرت می‌باشد، رفتار خازن در حالت اعمال ولتاژ متناوب برای ما مد نظر می‌باشد  که در لحظه استارت خازن حکم اتصال کوتاه را دارد و به شدت جریان زیادی را از شبکه می‌کشد. که در کسری از ثانیه و همزمان با شارژ اولیه خازن جریان به حالت نامی‌خود و مطابق با راکتانس خازن ( مقاومتی که از خود نشان می‌دهد) از خود جریان می‌کشد و توان راکتیو را به شبکه تزریق می‌کند .

با توجه به تکنولوژی خازن که هرساله از سوی سازندگان با پیشرفتهایی هم روبه رو خواهد شد  برای دفعات معدود این شرایط می‌تواند برای خازن قابل تحمل باشد و اصول تحمل جریان پیک تبدیل به یک پارامتر برای شناسایی کیفیت خازنها می‌باشد. برای نمونه بر اساس استاندر IEC  تا ۱۰۰ برابر جریان نامی‌برای یک یونیت خازنی در لحظه پیک تحت عنوان جریان هجومی‌  inrush current    مجاز می‌باشد و سازندگان معتبر خازن‌های فشار ضعیف سه فاز تا ۴۰۰ برابر جریان نامی‌را در برخی از تولیدات خود برای لحظه استارت و پیک در نظر گرفته اند.

اما مشکل از اینجا آغاز می‌شود که ماهیت بانک خازنی  و مزایای اتوماتیک بودن آن  وابسته به قطع و وصل خازن به دفعات متعدد و نه معدود در روز  می‌باشد که متناسب با تغییرات توان  اکتیو  مصرفی در یک مجموعه و نیاز به جبرانسازی توان راکتیو باید خازن قطع و وصل شود  فلذا نیاز است که برای حفظ سلامت خازن و عدم کاهش طول عمر آن فکری به حال جریان هجومی‌در هر مرحله نماییم.
  

 

کنتاکتور خازنی

اهمیت قضیه در این است که این امر نه تنها موجب آسیب رساندن به خازن بلکه موجب یک التهاب کلی به شبکه و سوختگی کنتاکتور مسیر خازن و فیوزهای تندکار  میگردد . پس استفاده ازکنتاکتورخازنی برای یک پله خازنی که به دفعات قطع و وصل می‌گردد اجتناب ناپذیر و الزامی‌می‌باشد . حال جا دارد قدری بیشتر ساختار این کنتاکتور را بررسی کنیم که چگونه این جریان اولیه را کاهش میدهد.

  
مشاهده لیست قیمت و خرید انواع کنتاکتور خازنی
 

در بالا گفته شد که به مرور و در کسری از ثانیه خازن به یک مقاومت ثابت می‌رسد و مشکل جریان هجومی‌اولیه حل می‌شود پس نتیجه میگیریم اگر در چند ثانیه ابتدایی یک مقاومت در مسیر خازن باشدو بعد از این زمان کوتاه از مسیر خارج شود مشکلات فوق الذکر حل خواهند شد. کنتاکتور خازنی دقیقا همین کار را انجام می‌دهد که در تصاویر زیر هم به وضوح قابل ملاحظه است

در فروشگاه تسلاکالا میتوانید براساس خازن پله خود  کنتاکتورخازنی مورد نیاز را از میان برندهای معتبر کنتاکتورخازنی انتخاب نمایید.

کنتاکتورخازنی تسلاکالا
کنتاکتورخازنی تسلاکالا
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
.

تسلا کالا

در آکادمی تسلا کالا مقالات آموزشی در زمینه های اصلاح ضریب قدرت و انواع خازن های فشار ضعیف ، متوسط و قوی را می توانید مطالعه کنید. هدف ما از این آموزش ها انتقال تجربیاتمان به مهندسین و همچنین کمک به استفاده ی درست تر و بهینه تر از ظرفیت شبکه ی انتقال برق می باشد.

اضافه کردن نظر

  • فروشگاه انواع تجهیزات بانک خازنی و کلید کنتاکتوردیدن
/* ]]> */