آکادمی تسلا کالا
کنتاکتور خازنی
کنتاکتور خازنی

کنتاکتور خازنی چیست؟ ساختار و نحوه عملکرد کنتاکتور خازنی

کنتاکتور خازنی چیست؟ کنتاکتور خازنی چه کاربردی دارد؟ آیا می‌توان به جای کنتاکتور خازنی از کتاکتور معمولی استفاده کرد؟ برای اطلاع از پاسخ این سوالات  و آشنایی با کاربرد کنتاکتور خازنی مطلب زیر را مطالعه کنید.

چرا خازن به کنتاکتور خازنی احتیاج دارد؟

اصولا خازن یک المان الکتریکی با ویژگی‌های منحصر به فرد می‌باشد از جمله این ویژگی‌ها حالت گذرا در سوئیچینگ  آن می‌باشد که به اصطلاح  transient state  اطلاق می‌شود. به زبان ساده تر رفتار خازن در لحظه قطع و وصل، حال چه با فرمان رگولاتور و چه به صورت دستی – خازن در لحظه ی اتصال جریان بسیار بالایی می‌کشد.

با توجه به تکنولوژی خازن که هرساله از سوی سازندگان با پیشرفتهایی هم روبه رو خواهد شد  برای دفعات معدود این شرایط جریان بالا لحظه ی اتصال می‌تواند برای خازن قابل تحمل باشد و اصول تحمل جریان پیک، یک پارامتر برای شناسایی کیفیت خازنها می‌باشد. برای نمونه بر اساس استاندر IEC  تا ۱۰۰ برابر جریان نامی‌برای یک یونیت خازنی در لحظه پیک تحت عنوان جریان هجومی‌  inrush current    مجاز می‌باشد و سازندگان معتبر خازن‌های فشار ضعیف سه فاز مانند فراکو آلمان در بعضی مدل‌های خود  تا ۴۰۰ برابر جریان نامی‌را در برخی از تولیدات خود برای لحظه استارت و پیک در نظر گرفته اند.اما مشکل از اینجا آغاز می‌شود که ماهیت بانک خازنی  و مزایای اتوماتیک بودن آن  وابسته به قطع و وصل خازن به دفعات متعدد و نه محدود در روز  می‌باشد که متناسب با تغییرات توان  اکتیو  مصرفی در یک مجموعه و نیاز به جبرانسازی توان راکتیو باید خازن قطع و وصل شود  فلذا نیاز است که برای حفظ سلامت خازن و عدم کاهش طول عمر آن فکری به حال جریان هجومی‌در هر مرحله نماییم.

اهمیت قضیه در این است که این امر نه تنها موجب آسیب رساندن به خازن بلکه موجب یک التهاب کلی به شبکه و سوختگی کنتاکتور مسیر خازن و فیوزهای تندکار  می‌گردد .

پس استفاده ازکنتاکتورخازنی برای یک پله خازنی که به دفعات قطع و وصل می‌گردد اجتناب ناپذیر و الزامی‌می‌باشد .

 

کنتاکتور خازنی چگونه عمل می‌کند و این جریان اولیه را کاهش می‌دهد؟

در بالا گفته شد که به مرور و در کسری از ثانیه خازن به یک مقاومت ثابت می‌رسد و مشکل جریان هجومی‌اولیه حل می‌شود پس نتیجه میگیریم اگر در چند ثانیه ابتدایی یک مقاومت در مسیر خازن باشدو بعد از این زمان کوتاه از مسیر خارج شود مشکلات فوق الذکر حل خواهند شد. کنتاکتور خازنی دقیقا همین کار را انجام می‌دهد و این مسائل را مرتفع می‌نماید.

 

ساختار کنتاکتور خازنی

 

چگونه کنتاکتور خازنی مورد نیاز را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب کنتاکتورها در کاتالوگهای مربوطه که از سوی سازندگان آنها ارائه می‌گردد  سه جریان ذکر می‌شود که در کنار هرکدام آمپر متناسب با آن را نمایش می‌دهد بدیهی است که آمپری که در مقابل جریان  AC1  نوشته می‌شود به مراتب کمتر از  AC3  باشد  چراکه بارهای  AC3 دارای حالت القایی و هم چنین جریان هجومی‌اولیه می‌باشند و اصولا اگر  AC6b درج نشده باشد باید قید این کنتاکتور را برای استفاده در بانک خازنی بزنیم و مقدار جریان AC6b از طریق رابطه زیر محاسبه میگردد:

جریان پله خازنی = جریان نامی‌کنتاکتور خازنی AC6b  =نسبت  ( توان پله خازنی بر حسب کیلووار )  به (  رادیکال سه برابر ولتاژ خط  برحسب کیلو ولت )

 

فرمول محاسبه جریان خازن
فرمول محاسبه جریان خازن

 

پس برای انتخاب کنتاکتور خازنی باید حتما کنتاکتور از نوع AC6b باشد که توانایی قطع و وصل بار با خاصیت خازنی را داشته باشد و جریان مورد نیاز هم طبق فرمول بالا برای کنتاکتور محاسبه می‌گردد.

برای انتخاب کنتاکتور مناسب برای خازن سه فاز می‌توانید از لینک زیر بر اساس کیلووار خازن سه فاز کنتاکتورخازنی مناسب را انتخاب کنید.

  
مشاهده لیست قیمت و خرید انواع کنتاکتور خازنی
 

در تسلاکالا شما به راحتی میتوانید از معتبرترین برندهای دنیا و به تناسب ظرفیت پله‌های خازنی ، بهترین تجهیز را انتخاب نموده و با پشتیبانی همکاران فنی ما از خرید خود نهایت رضایت را داشته باشید.

 

 

تسلا کالا

در آکادمی تسلا کالا مقالات آموزشی در زمینه های اصلاح ضریب قدرت و انواع خازن های فشار ضعیف ، متوسط و قوی را می توانید مطالعه کنید. هدف ما از این آموزش ها انتقال تجربیاتمان به مهندسین و همچنین کمک به استفاده ی درست تر و بهینه تر از ظرفیت شبکه ی انتقال برق می باشد.

اضافه کردن نظر

  • فروشگاه انواع تجهیزات بانک خازنی و کلید کنتاکتوردیدن
/* ]]> */