آکادمی تسلا کالا
کنتاکتور خازنی
کنتاکتور خازنی

کنتاکتور خازنی چیست؟ تفاوت با معمولی + جدول انتخاب

کنتاکتور خازنی چیست؟ تقاوت کنتاکتور خازنی با کنتاکتور معمولی چیست؟ کنتاکتور خازنی چه کاربردی دارد؟ تقاوت کنتاکتور خازنی با کنتاکتور معمولی چیست؟ جدول انتخاب کنتاکتور خازنی، برای انتخاب کنتاکتور خازنی به چه صورت باید اقدام کنیم ؟  متناسب با هر پله بانک خازنی چه کنتاکتوری باید انتخاب شود؟ برای اطلاع از پاسخ این سوالات  و آشنایی با کاربرد کنتاکتور خازنی مطلب زیر را مطالعه کنید.

کنتاکتور خازنی چیست ؟

کنتاکتور خازنی کنتاکتوری است که برای قطع و وصل خازن سه فاز در بانک خازنی استفاده می‌شود. کنتاکتور خازنی معمولا یا به عنوان یک تجهیز اختصاصی توسط کارخانه‌ها تولید می‌شود یا در بعضی برند‌ها تشکیل شده از یک کنتاکنتور معمولی به همراه یک تجهیز جانبی به نام واحد خازنی می‌باشد که اتصال مکانیکی و الکتریکی این دو تجهیز کنتاکتور خازنی را تشکیل می‌دهد. دلایلی وجود دارند که نباید برای قطع و وصل خازن در بانک خازنی از کنتاکتور معمولی استفاده کرد که در ادامه به آنها می‌پردازیم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

چرا خازن به کنتاکتور خازنی احتیاج دارد؟

اصولا خازن یک المان الکتریکی با ویژگی‌های منحصر به فرد می‌باشد از جمله این ویژگی‌ها حالت گذرا در سوئیچینگ  آن می‌باشد که به اصطلاح  transient state  اطلاق می‌شود. به زبان ساده تر رفتار خازن در لحظه قطع و وصل، حال چه با فرمان رگولاتور و چه به صورت دستی – خازن در لحظه ی اتصال جریان بسیار بالایی می‌کشد.

با توجه به تکنولوژی خازن که هرساله از سوی سازندگان با پیشرفتهایی هم روبه رو خواهد شد  برای دفعات معدود این شرایط جریان بالا لحظه ی اتصال می‌تواند برای خازن قابل تحمل باشد و اصول تحمل جریان پیک، یک پارامتر برای شناسایی کیفیت خازنها می‌باشد. برای نمونه بر اساس استاندر IEC  تا ۱۰۰ برابر جریان نامی‌برای یک یونیت خازنی در لحظه پیک تحت عنوان جریان هجومی‌  inrush current    مجاز می‌باشد و سازندگان معتبر خازن‌های فشار ضعیف سه فاز مانند خازن فراکو در بعضی مدل‌های خود  تا ۴۰۰ برابر جریان نامی‌را در برخی از تولیدات خود برای لحظه استارت و پیک در نظر گرفته اند.اما مشکل از اینجا آغاز می‌شود که ماهیت بانک خازنی  و مزایای اتوماتیک بودن آن  وابسته به قطع و وصل خازن به دفعات متعدد و نه محدود در روز  می‌باشد که متناسب با تغییرات توان  اکتیو  مصرفی در یک مجموعه و نیاز به جبرانسازی توان راکتیو باید خازن قطع و وصل شود  فلذا نیاز است که برای حفظ سلامت خازن و عدم کاهش طول عمر آن فکری به حال جریان هجومی‌در هر مرحله نماییم.

اهمیت قضیه در این است که این امر نه تنها موجب آسیب رساندن به خازن بلکه موجب یک التهاب کلی به شبکه و سوختگی کنتاکتور مسیر خازن و فیوزهای تندکار  می‌گردد .

پس استفاده ازکنتاکتورخازنی برای یک پله خازنی که به دفعات قطع و وصل می‌گردد اجتناب ناپذیر و الزامی‌می‌باشد .

 

کنتاکتور خازنی چگونه عمل می‌کند و این جریان اولیه را کاهش می‌دهد؟

در بالا گفته شد که به مرور و در کسری از ثانیه خازن به یک مقاومت ثابت می‌رسد و مشکل جریان هجومی‌اولیه حل می‌شود پس نتیجه میگیریم اگر در چند ثانیه ابتدایی یک مقاومت در مسیر خازن باشدو بعد از این زمان کوتاه از مسیر خارج شود مشکلات فوق الذکر حل خواهند شد. کنتاکتور خازنی دقیقا همین کار را انجام می‌دهد و این مسائل را مرتفع می‌نماید

 

تقاوت کنتاکتور خازنی با کنتاکتور معمولی چیست؟

کنتاکتور خازنی دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد که این تجهیز را از کنتاکتور معمولی جدا می‌سازد؟ کدام ویژگی خازن موجب شده است که کنتاکتورهای خازنی پدید بیایند؟ آیا می‌توان از کنتاکتور  معمولی برای قطع و وصل پله‌های خازنی استفاده نمود؟

این پست اینستاگرام به صورت خلاصه تفاوت کنتاکتور خازنی و کنتاکتور معمولی را مشخص می‌کند:

 

 

View this post on Instagram

 

. تفاوت کنتاکتور خازنی با کنتاکتور معمولی در چیست؟ . . . ☑️ خازن در لحظه استارت حکم اتصال کوتاه را دارد و به شدت جریان زیادی را از شبکه می‌کشد. به صورتی که در کسری از ثانیه و همزمان با شارژ اولیه خازن جریان به حالت نامی‌خود می‌رسد و در ادامه مطابق با راکتانس خازن ( مقاومتی که از خود نشان می‌دهد) توان راکتیو را به شبکه تزریق می‌کند. . . . . ☑️ ماهیت بانک خازنی و مزایای اتوماتیک بودن آن وابسته به قطع و وصل خازن به دفعات متعدد و نه معدود در روز می‌باشد. . . . . . ☑️ اگر در چند ثانیه ابتدایی یک مقاومت در مسیر خازن باشدو بعد از یک زمان کوتاه از مسیر خارج شود مشکلات فوق الذکر حل خواهند شد. کنتاکتور خازنی دقیقا همین کار را انجام می‌دهد . . . . . ☑️ کنتاکتور معمولی جریان هجومی‌اولیه خازن را کنترل نمی‌کند و در صورت استفاده باعث استهلاک شدید خازن می‌شود. تسلاکالا؛ مرجع تامین خازن و تجهیزات بانک خازنی . ? #فراکو آلمان #FRAKO ? #پرتوخازن #PKC ? #لیفاسا اسپانیا #LIFASA ? #بلاک آلمان #BELUK ? #پارس کاپاسیتور #PCM ? #سیمنس #SIEMENS ? #اپکاس آلمان #EPCOS تسلاکالا بررسی و خرید آسان تجهیزات بانک خازنی ۰۲۱۹۱۰۲۶۱۲۶ www.teslakala.com #خازن #رگولاتور #بانک_خازنی #تسلاکالا#خازن_PKC #خازن_روغنی #خازن_پارس#کنتاکتورخازنی #فیلترهارمونیک #خازن_سه‌فاز#برق

A post shared by Teslakala (@teslakalacom) on


اصولا خازن  یک المان الکتریکی با ویژگی‌های منحصر به فرد می‌باشد از جمله این ویژگی‌ها حالت گذرا در سوئیچینگ  آن می‌باشد که به اصطلاح  transient state   اطلاق می‌شود. به زبان ساده تر رفتار خازن در لحظه قطع و وصل، حال چه با فرمان رگولاتور و چه به صورت دستی .

با توجه به مبحث مورد بررسی ما که بانک خازنی جهت اصلاح ضریب قدرت می‌باشد، رفتار خازن در حالت اعمال ولتاژ متناوب برای ما مد نظر می‌باشد  که در لحظه استارت خازن حکم اتصال کوتاه را دارد و به شدت جریان زیادی را از شبکه می‌کشد. که در کسری از ثانیه و همزمان با شارژ اولیه خازن جریان به حالت نامی‌خود و مطابق با راکتانس خازن ( مقاومتی که از خود نشان می‌دهد) از خود جریان می‌کشد و توان راکتیو را به شبکه تزریق می‌کند .

با توجه به تکنولوژی خازن که هرساله از سوی سازندگان با پیشرفتهایی هم روبه رو خواهد شد  برای دفعات معدود این شرایط می‌تواند برای خازن قابل تحمل باشد و اصول تحمل جریان پیک تبدیل به یک پارامتر برای شناسایی کیفیت خازنها می‌باشد. برای نمونه بر اساس استاندر IEC  تا ۱۰۰ برابر جریان نامی‌برای یک یونیت خازنی در لحظه پیک تحت عنوان جریان هجومی‌  inrush current    مجاز می‌باشد و سازندگان معتبر خازن‌های فشار ضعیف سه فاز تا ۴۰۰ برابر جریان نامی‌را در برخی از تولیدات خود برای لحظه استارت و پیک در نظر گرفته اند.

اما مشکل از اینجا آغاز می‌شود که ماهیت بانک خازنی  و مزایای اتوماتیک بودن آن  وابسته به قطع و وصل خازن به دفعات متعدد و نه معدود در روز  می‌باشد که متناسب با تغییرات توان  اکتیو  مصرفی در یک مجموعه و نیاز به جبرانسازی توان راکتیو باید خازن قطع و وصل شود  فلذا نیاز است که برای حفظ سلامت خازن و عدم کاهش طول عمر آن فکری به حال جریان هجومی‌در هر مرحله نماییم.

چرا کنتاکتور خازنی؟

اهمیت قضیه در این است که جریان هجومی‌نه تنها موجب آسیب رساندن به خازن بلکه موجب یک التهاب کلی به شبکه و سوختگی کنتاکتور مسیر خازن و فیوزهای تندکار  می‌گردد . پس استفاده ازکنتاکتورخازنی برای یک پله خازنی که به دفعات قطع و وصل می‌گردد اجتناب ناپذیر و الزامی‌می‌باشد . حال جا دارد قدری بیشتر ساختار این کنتاکتور را بررسی کنیم که چگونه این جریان اولیه را کاهش میدهد.

ساختار کنتاکتور خازنی

 

در بالا گفته شد که به مرور و در کسری از ثانیه خازن به یک مقاومت ثابت می‌رسد و مشکل جریان هجومی‌اولیه حل می‌شود پس نتیجه میگیریم اگر در چند ثانیه ابتدایی یک مقاومت در مسیر خازن باشدو بعد از این زمان کوتاه از مسیر خارج شود مشکلات فوق الذکر حل خواهند شد. کنتاکتور خازنی دقیقا همین کار را انجام می‌دهد که در تصاویر هم به وضوح قابل ملاحظه است

  
مشاهده قیمت انواع کنتاکتور خازنی
 

چگونه کنتاکتور خازنی مورد نیاز را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب کنتاکتورها در کاتالوگهای مربوطه که از سوی سازندگان آنها ارائه می‌گردد  سه جریان ذکر می‌شود که در کنار هرکدام آمپر متناسب با آن را نمایش می‌دهد بدیهی است که آمپری که در مقابل جریان  AC1  نوشته می‌شود به مراتب کمتر از  AC3  باشد  چراکه بارهای  AC3 دارای حالت القایی و هم چنین جریان هجومی‌اولیه می‌باشند و اصولا اگر  AC6b درج نشده باشد باید قید این کنتاکتور را برای استفاده در بانک خازنی بزنیم و مقدار جریان AC6b از طریق رابطه زیر محاسبه میگردد:

جریان پله خازنی = جریان نامی‌کنتاکتور خازنی AC6b  =نسبت  ( توان پله خازنی بر حسب کیلووار )  به (  رادیکال سه برابر ولتاژ خط  برحسب کیلو ولت )

 

فرمول محاسبه جریان خازن
فرمول محاسبه جریان خازن

 

پس برای انتخاب کنتاکتور خازنی باید حتما کنتاکتور از نوع AC6b باشد که توانایی قطع و وصل بار با خاصیت خازنی را داشته باشد و جریان مورد نیاز هم طبق فرمول بالا برای کنتاکتور محاسبه می‌گردد.

برای انتخاب کنتاکتور مناسب برای خازن سه فاز می‌توانید از لینک زیر بر اساس کیلووار خازن سه فاز کنتاکتورخازنی مناسب را انتخاب کنید.

  
مشاهده قیمت انواع کنتاکتور خازنی
 

 

جدول انتخاب کنتاکتور خازنی

جدول انتخاب کنتاکتور خازنی  ، برای انتخاب کنتاکتور خازنی به چه صورت باید اقدام کنیم ؟  متناسب با هر پله بانک خازنی چه کنتاکتوری باید انتخاب شود؟ آیا تفاوتی بین کنتاکتورخازنی با کنتاکتور معمولی وجود دارد؟

برای پاسخ گویی به سوالات فوق لازم است که ابتدا با مفهوم بار اهمی‌و القایی آشنا شویم . اصولا کنتاکتور تجهیزی الکتریکی است که با استفاده از مکانیزم مغناطیسی به واسطه اعمال ولتاژ به دو سر بوبین و تحریک زبانه‌ها ، عمل اتصال را انجام می‌دهد و با قطع ولتاژ تحریک این اتصال قطع می‌شود. حال نکته مهم اینجاست که ما می‌خواهیم چه باری با چه ویژگی را قطع و وصل نماییم . برای این امر استاندارد بین المللی  IEC  انواع بار را برای ما مشخص میکند و برای هرکدام تعریف خاصی را ارائه می‌دهد. در اینجا برای انتخاب کنتاکتور مناسب جهت قطع و وصل پله خازنی ما به تعریف سه نوع بار به شرح زیر خواهم پرداخت :

بارهایی که با عبارت AC1  نمایش داده می‌شوند بارهای صرفا اهمی‌می‌باشند که حاوی جریانهای القایی سلف و خازن نیستند مانند کنتاکتورهایی که صرفا برای روشن کردن یک هیتر و … مورد استفاده قرار می‌گیرند

بارهایی که با عبارت  AC3  نمایش داده می‌شوند بارهایی با جریان موتوری هستند که میدانیم موتورها اصولا ماهیتی القایی و سلفی دارند

بارهایی که با عبارت AC6b نمایش داده می‌شوندکه صرفا بار خازنی می‌باشند

بار خازنی به واسطه جریان هجومی‌فوق العاده زیادی که دارد و علاوه بر زیادبودن این جریان که استاندارد تا ۱۰۰ برابر آن را مجاز به حساب می‌آورد ، مدت زمان این جریان هم زیاد می‌باشد برخلاف جریانهای هجومی‌موتوری و علاوه بر این مورد هم چون خازن انرژی الکتریکی را به صورت ولتاژ ذخیره می‌کند نیاز است که ادوات قطع و وصل آن نیز تمهیداتی متناسب با این ویژگی را داشته باشند

برای کنتاکتورها در کاتالوگهای مربوطه که از سوی سازندگان آنها ارائه می‌گردد  این سه جریان را می‌بینیم که در کنار هرکدام آمپر متناسب با آن را نمایش می‌دهد بدیهی است که آمپری که در مقابل جریان  AC1  نوشته می‌شود به مراتب کمتر از  AC3  باشد  چراکه بارهای  AC3 دارای حالت القایی و هم چنین جریان هجومی‌اولیه می‌باشند و اصولا اگر  AC6b درج نشده باشد باید قید این کنتاکتور را برای استفاده در بانک خازنی بزنیم .
  

 

فرمول محاسبه کنتاکتور خازنی

بعد از اینکه کنتاکتور   از نوع  AC6b  را انتخاب کردیم جریان  این کنتاکتور باید حداقل برابر با جریان حاصل از فرمول زیر باشد:

جریان پله خازنی = جریان نامی‌کنتاکتور خازنی AC6b  =نسبت  ( توان پله خازنی بر حسب کیلووار )  به (  رادیکال سه برابر ولتاژ خط  برحسب کیلو ولت )

در حالت کلی به هیچ عنوان توصیه نمیشود که از کنتاکتور معمولی برای قطع و وصل پله خازنی استفاده شود مگر در حالتی که سازنده کنتاکتور عنوان کرده باشد که با اضافه کردن واحد خازنی به روی کنتاکتور‌های معمولی می‌توان این امر را انجام داد که در این صورت هم این نکته حائز اهمیت است انتخاب کنتاکتور واحد خازنی باید بر اساس توصیه آن سازنده انجام شود که معمولا یک رینج بالاتر از جریان  AC3  کنتاکتور را با اضافه کردن واحد خازنی به روی آن انجام میگردد مثلا اگر پله شما ۱۲٫۵ کیلووار یاشد با توجه به فرمول فوق حدود ۱۸ آمپر جریان خازنی داریم  که پیشنهاد میشود کنتاکتور معمولی ۲۵ آمپر همراه با واحد خازنی ۲۵ آمپر استفاده شود

 

در حالت کلی با توجه به تمهیدات همکاران فنی ما در مجموعه تسلاکالا شما میتوانید با مراجعه به قیمت کنتاکتور خازنی با استفاده از راهنمایی‌های به عمل آمده بهترین کنتاکتور را برای پله خازنی خود از برترین و معتبرترین برندها انتخاب کنید و در محل پروژه تحویل بگیرید .

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)
.

تسلا کالا

در آکادمی تسلا کالا مقالات آموزشی در زمینه های اصلاح ضریب قدرت و انواع خازن های فشار ضعیف ، متوسط و قوی را می توانید مطالعه کنید. هدف ما از این آموزش ها انتقال تجربیاتمان به مهندسین و همچنین کمک به استفاده ی درست تر و بهینه تر از ظرفیت شبکه ی انتقال برق می باشد.

2 نظر

  • مشاهده قیمت انواع تجهیزات دیدن