آکادمی تسلا کالا
جدول انتخاب کنتاکتور خازنی
جدول انتخاب کنتاکتور خازنی

جدول انتخاب کنتاکتور خازنی

جدول انتخاب کنتاکتور خازنی  ، برای انتخاب کنتاکتور خازنی به چه صورت باید اقدام کنیم ؟  متناسب با هر پله بانک خازنی چه کنتاکتوری باید انتخاب شود؟ آیا تفاوتی بین کنتاکتورخازنی با کنتاکتور معمولی وجود دارد؟

برای پاسخ گویی به سوالات فوق لازم است که ابتدا با مفهوم بار اهمی‌و القایی آشنا شویم . اصولا کنتاکتور تجهیزی الکتریکی است که با استفاده از مکانیزم مغناطیسی به واسطه اعمال ولتاژ به دو سر بوبین و تحریک زبانه‌ها ، عمل اتصال را انجام می‌دهد و با قطع ولتاژ تحریک این اتصال قطع می‌شود. حال نکته مهم اینجاست که ما می‌خواهیم چه باری با چه ویژگی را قطع و وصل نماییم . برای این امر استاندارد بین المللی  IEC  انواع بار را برای ما مشخص میکند و برای هرکدام تعریف خاصی را ارائه می‌دهد. در اینجا برای انتخاب کنتاکتور مناسب جهت قطع و وصل پله خازنی ما به تعریف سه نوع بار به شرح زیر خواهم پرداخت :

بارهایی که با عبارت AC1  نمایش داده می‌شوند بارهای صرفا اهمی‌می‌باشند که حاوی جریانهای القایی سلف و خازن نیستند مانند کنتاکتورهایی که صرفا برای روشن کردن یک هیتر و … مورد استفاده قرار می‌گیرند

بارهایی که با عبارت  AC3  نمایش داده می‌شوند بارهایی با جریان موتوری هستند که میدانیم موتورها اصولا ماهیتی القایی و سلفی دارند

بارهایی که با عبارت AC6b نمایش داده می‌شوندکه صرفا بار خازنی می‌باشند

بار خازنی به واسطه جریان هجومی‌فوق العاده زیادی که دارد و علاوه بر زیادبودن این جریان که استاندارد تا ۱۰۰ برابر آن را مجاز به حساب می‌آورد ، مدت زمان این جریان هم زیاد می‌باشد برخلاف جریانهای هجومی‌موتوری و علاوه بر این مورد هم چون خازن انرژی الکتریکی را به صورت ولتاژ ذخیره می‌کند نیاز است که ادوات قطع و وصل آن نیز تمهیداتی متناسب با این ویژگی را داشته باشند

برای کنتاکتورها در کاتالوگهای مربوطه که از سوی سازندگان آنها ارائه می‌گردد  این سه جریان را می‌بینیم که در کنار هرکدام آمپر متناسب با آن را نمایش می‌دهد بدیهی است که آمپری که در مقابل جریان  AC1  نوشته می‌شود به مراتب کمتر از  AC3  باشد  چراکه بارهای  AC3 دارای حالت القایی و هم چنین جریان هجومی‌اولیه می‌باشند و اصولا اگر  AC6b درج نشده باشد باید قید این کنتاکتور را برای استفاده در بانک خازنی بزنیم .
  

 

جدول انتخاب کنتاکتور خازنی

بعد از اینکه کنتاکتور   از نوع  AC6b  را انتخاب کردیم جریان  این کنتاکتور باید حداقل برابر با جریان حاصل از فرمول زیر باشد:

جریان پله خازنی = جریان نامی‌کنتاکتور خازنی AC6b  =نسبت  ( توان پله خازنی بر حسب کیلووار )  به (  رادیکال سه برابر ولتاژ خط  برحسب کیلو ولت )

در حالت کلی به هیچ عنوان توصیه نمیشود که از کنتاکتور معمولی برای قطع و وصل پله خازنی استفاده شود مگر در حالتی که سازنده کنتاکتور عنوان کرده باشد که با اضافه کردن واحد خازنی به روی کنتاکتور‌های معمولی می‌توان این امر را انجام داد که در این صورت هم این نکته حائز اهمیت است انتخاب کنتاکتور واحد خازنی باید بر اساس توصیه آن سازنده انجام شود که معمولا یک رینج بالاتر از جریان  AC3  کنتاکتور را با اضافه کردن واحد خازنی به روی آن انجام میگردد مثلا اگر پله شما ۱۲٫۵ کیلووار یاشد با توجه به فرمول فوق حدود ۱۸ آمپر جریان خازنی داریم  که پیشنهاد میشود کنتاکتور معمولی ۲۵ آمپر همراه با واحد خازنی ۲۵ آمپر استفاده شود

جدول انتخاب کنتاکتور خازنی

در حالت کلی با توجه به تمهیدات همکاران فنی ما در مجموعه تسلاکالا شما میتوانید با مراجعه به فروشگاه تسلاکالا در بخش کنتاکتور خازنی با استفاده از راهنمایی‌های به عمل آمده بهترین کنتاکتور را برای پله خازنی خود از برترین و معتبرترین برندها در محل پروژه تحویل بگیرید .

در صورتی که احساس میکنید نیاز است به صورت دقیق تر تفاوت کنتاکتور خازنی با کنتاکتور معمولی را بررسی فرمایید پیشنهاد میشود مقاله مربوط در این لینک را مطالعه فرمایید.

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
.

تسلا کالا

در آکادمی تسلا کالا مقالات آموزشی در زمینه های اصلاح ضریب قدرت و انواع خازن های فشار ضعیف ، متوسط و قوی را می توانید مطالعه کنید. هدف ما از این آموزش ها انتقال تجربیاتمان به مهندسین و همچنین کمک به استفاده ی درست تر و بهینه تر از ظرفیت شبکه ی انتقال برق می باشد.

اضافه کردن نظر

  • فروشگاه انواع تجهیزات بانک خازنی و کلید کنتاکتوردیدن
/* ]]> */