آکادمی تسلا کالا
تجهیزات هیوندای
تجهیزات هیوندای

کلید اتوماتیک چیست؟ تفاوت با مینیاتوری + ویدیو

کلید اتوماتیک و غیراتوماتیک دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشند؟ انواع مختلف و دسته بندی هرکدام به په صورت است؟ اکسسوری و قابلیت فرمان پذیری هر مورد شامل چه مواردی می‌باشد؟

کلید اتوماتیک یا کمپکت که mccb هم به آن می‌گویند Molded Case Circuit Breaker در واقع تجهیزی برای قطع و وصل جریان و ولتاژ برق به صورت ایمن می‌باشد.

اصولا مساله قطع و وصل ایمن جریان برق از برقراری آن به مراتب مهم تر و لازم توجه است. به این جهت به وسیله شرکتهای مختلف همواره راهکارهای به روز ارائه می‌شوند و در نهایت تولیدات مختلفی برای قطع و وصل جریان برق روانه بازار می‌گردد.

تجهیز قطع و وصل یا تنها توانایی قطع ولتاژ را دارد و یا در کنار آن توانایی قطع جریان را هم دارد  البته این مورد بیشتر در ولتاژ فشار قوی مطرح می‌گردد که بسیاری از کلید‌ها تنها حکم جداساز را دارد و نمیتواند مدار تحت بار را قطع نمایند.

آموزش کابل کشی کلید اتوماتیک

 

مورد دیگر نیز بحث اتوماتیک  یا کامپکت بودن یک کلید برای قطع در شرایط خطا می‌باشد که آن کلید بسته به مکانیزم طراحی بتواند در هنگام رخ دادن خطاهایی نظیر اضافه بار و یا اتصال کوتاه بار‌های مختلف به صورت اتوماتیک اقدام به قطع مدار و از خسارات جلوگیری‌ نماید

مورد دیگر نیز فرمان پذیر بودن کلید از فاصه دور و براساس سیگنالهای ارسالی می‌باشد که در بعضی از تولیدات این قابلیت در کلید تعبیه می‌گردد

کلیدهای مختلف براساس ویژگی‌های فوق و یک سری پارامترهای الکتریکی مانند سطح جریان نامی‌قابل تحمل، قدرت قطع قابل تحمل، سطح ولتاژ عایقی و ….  طبقه بندی و بسته به شرایط پروژه به کار گرفته خواهند شد .


مشاهده قیمت انواع کلید و کنتاکتور
 

کلید اتوماتیک و کلید غیر اتوماتیک

در ادامه انواع مختلف کلیدها را بررسی خواهیم کرد

کلید فیوز FUSE SWITCH DISCONNECTOR :

این نوع کلید در زمره انواع غیراتوماتیک می‌باشد و در واقع یک پایه فیوز با قابلیت قطع مدار با نیروی دست میباشد

معمولا انواع این کلیدفیوزها در سطح جریان ۱۶۰ ، ۲۵۰ ،۴۰۰ ، ۶۳۰ ،۸۰۰ ،۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ آمپر موجود میباشند و فیوز مناسب بسته به شرایط پروژه از نظر سایز و آمپر در آن قرار خواهد گرفت.

کلید فیوز
کلید فیوز

کلید مینیاتوری MCB :

ساده ترین نوع کلید اتوماتیک که معمولا در انواع تک پل و سه پل در پروژه‌های مختلف وبه خصوص  مسکونی در آمپراژ وسیع و در قدرت قطع ۶ کیلوآمپر و یا ۱۰ کیلوآمپر  در بازار موجودند و حفاظت در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه را برعهده دارد.

کلید مینیاتوری هیوندای

کلید کمپکت  MCCB:

رایج ترین کلید اتوماتیک در صنعت برق با رینج جریانی از ۱۶ آمپر تا ۱۶۰۰ آمپر که در ساده ترین نوع آن حفاظت اضافه جریان و اتصال کوتاه  با مکانیزم‌های حرارتی و مغناطیسی دیده شده است و در تولیدات شرکت‌های مختلف با توجه به نیازهای مشتری برای هر کلید کمپکت با رینج جریان مشخص ، مقدار جریان حفاظتی حرارتی یا مغناظیس می‌تواند ثابت یا قابل تنظیم باشد و انعظاف پذیری کلید بسته به تغییرات بار مصرفی در پروژه در نظر گرفته شده است ، کلید‌های کمپکت میتوانند مکانیزم حرارتی و مغناطیسی نداشته باشند و حفاظتهای اضافه جریان و اتصال کوتاه بر مبنای رله‌های الکترونیکی صورت گیرد که این مورد موجوب افزایش قیمت و خوب البته دقت بالای کلید خواهد شد.

کلید اتوماتیک


مشاهده قیمت انواع کلید و کنتاکتور هیوندای
 

 

آموزش نصب رله شنت در کلید اتوماتیک

 

 

آموزش تست عملکرد کلید اتوماتیک

 

کلید هوایی ACB :

با تغییر ساختار مکانیزم خاموش کننده‌های آرک‌ها در لحظه قطع کلید در کلیدهای کمپکت الکترونیکی وارد مبحث کلیدهای هوایی میشویم که این کلیدها از ۱۶۰۰ آمپر تا فراتر از ۵۰۰۰ آمپر را نیز ساپورت میکنند و رینج وسیعی از اکسسوری‌ها برای ارسال سیگنال و تحت فرمان بودن از فاصله دور را شامل می‌باشند.

کلید هوایی

 

مبحث کلیدها و ادوات سوئیچینگ به اینجا ختم نمیشود و دارای طیف وسیعی از محصولات با کارایی‌های مختلف میباشد که موارد فوق درصد بالایی از استفاده پروژه‌ها را شامل میشوند که در فروشگاه تسلاکالا شما میتوانید به تفکیک سازندگان تمامی‌محصولات و ویژگی‌های هرکدام را بررسی فرمایید.

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
.

تسلا کالا

در آکادمی تسلا کالا مقالات آموزشی در زمینه های اصلاح ضریب قدرت و انواع خازن های فشار ضعیف ، متوسط و قوی را می توانید مطالعه کنید. هدف ما از این آموزش ها انتقال تجربیاتمان به مهندسین و همچنین کمک به استفاده ی درست تر و بهینه تر از ظرفیت شبکه ی انتقال برق می باشد.

2 نظر

  • ایکاش کلیدهایی که با تریستور قطع وصل میشدن هم تو بازار میامد که فاقد پلاتین هستن وبا فرمان دادن به گیت میشد قطع یا وصل بشوند هر کس سراغ داره لطف کنه به من هم بگوید

  • مشاهده قیمت انواع تجهیزات دیدن