فروشگاهی برای خرید مطمئن تجهیزات برق‌صنعتی می‌خواهید؟ کلیک کنید

انتخاب کابل و فیوز برای پله های بانک خازنی به چه صورت انجام می شود؟

فیوز و کابل بانک خازنی

انتخاب کابل و فیوز بانک خازنی به چه صورت انجام می‌شود؟ برای اینکه از تحمل عایقی،جریانی و ولتاژی کابل ورودی خازن و همچنین حفاظت مناسب فیوز مطمئن باشیم ، چه مواردی را باید رعایت کنیم ؟ کدام استانداردها راه حل مناسب را ارائه کرده اند؟

کابل و فیوز بانک خازنی

کابل ورودی پله‌های بانک خازنی

برای اجرای عملیات نصب بایستی مقررات VDE 0100 و VDE 0105 و توصیه‌های عمومی وزارت نیرو و مقررات داخلی شرکت اجرا شوند. طبق بخش 41 – VDE 0560 واحدهای خازنی باید حداقل برای جریان دائمی معادل 1.3 جریان نامی مناسب باشد. جریانی که برای ولتاژ نامی با فرم سینوسی و فرکانس نامی محاسبه می‌گردد، با در نظر گرفتن تلرانس خازنی 1/1 می‌تواند به حداکثر جریان مجاز تا 1.38  برسد و همچنین در مواردی هم 1.1 برابر نوسانات ولتاژ شبکه و تلزانس فرکانس هم باید رعایت گردد. این بار اضافی و همچنین جریان ضربه‌ای خازن‌ها هنگام انتخاب فیوزها و مقاطع کابل‌ها بایستی در نظر گرفته شود.

در ستون سطح مقطع کابل‌ها  عدد اول  تعداد فاز‌ها و ارت است که در جریانهای بالاتر به جای 4 از عدد 3 استفاده شده و سطح مقطع ارت بعد از ممیز آمده است.

نوع کابل هم بسته به شرایط میتواند حالتهای مختلفی را شامل شود که در ادامه چند مورد آن ارائه شده است:

NYM: کابل سبک با روکش پلاستیکی، NYY: کابل با روکش پلاستیکی، NYCY: کابل با روکش پلاستیکی و‌هادی هم‌مرکز، NYCYW: کابل با روکش پلاستیکی و‌هادی هم‌مرکز موجی، H05VV-F: کابل انعطاف پذیر معمولی با روکش لاستیکی، H07RN-F: کابل انعطاف‌پذیر سنگین با روکش لاستیکی

 

فیوز بانک خازنی

برای انتخاب فیوز نیز در کنار جریان نامی‌باید قدرت قطع را در نظر داشته باشیم، انواع فیوز نظیر کاردی(کتابی یا چاقویی) و یا سیلندری بسته به شرایط تابلو ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند و در مواردی هم از کلید‌های کمپکت با رعایت جریان‌های مذکور استفاده میگردد.

برای مطالعه سایر موارد در خصوص حفاظت‌های ویژه انواع بانک خازنی دعوت می‌کنیم که سایر مطالب سایت را از طریق این لینک مطالعه فرمایید.

 

فیوز و کابل بانک خازنی