فروشگاهی برای خرید مطمئن تجهیزات برق‌صنعتی می‌خواهید؟ کلیک کنید
آکادمی تسلا کالا

اصلاح ضریب توان: آموزش اصلاح ضریب توان یا پاور فکتور از ابتدا

اصلاح ضریب توان

اصلاح ضریب توان چیست ؟‌ توان اکتیو و راکتیو چیست؟ فرمول‌های اصلاح ضریب توان چه هستند؟ چگونه باید از آنها استفاده کرد و مفاهیم و اصول کاربردی اصلاح ضریب توان که باید بدانید را در این مقاله به صورت کاربردی  برای شما توضیح داده ایم .

در ابتدا  در این تصویر می‌توانید خیلی ساده تمامی‌مفاهیمی‌که در ادامه علمی‌تر در مورد آنها توضیح می‌دهیم را ملاحظه کنید.

اصلاح ضریب توان

توان اکتیو و توان راکتیو

جریان مورد نیاز ادوات الکتریکی مانند موتورها، روشنایی، و کامپیوترها از دو مؤلفه حقیقی (اکتیو) و موهومی (راکتیو) تشکیل شده است. تقسیم جریان به دو مؤلفه فوق برای درک جریان خازنی بسیار مفید است. مصرف کننده‌هایی مانند هیترها تنها به مؤلفه حقیقی نیاز دارند. برخی بارها مانند موتورهای القایی به هر دو مؤلفه نیاز دارند.

مؤلفه اکتیو، مؤلفه‌ای است که توسط مصرف‌کننده به کار مفید تبدیل می‌شود مانند حرارت در یک هیتر. واحد اندازه‌گیری این جریان آمپر (A) و توان آن، توان حقیقی (P) با وات (W) نشان داده می‌شود.

مؤلفه راکتیو، مؤلفه‌ای است که در ادوات القایی، شار مورد نیاز را تولید می‌کند. این جریان با آمپر (A) اندازه گرفته شده، توان آن، توان راکتیو (Q) با وار (VAR) نشان داده می‌شود.

جریان کل، جمع بُرداری جریان‌های اکتیو و راکتیو است که بر حسب آمپر بیان می‌شود. حاصل ضرب ولتاژ و جریان، ولت‌آمپر نام دارد.

  
برو به فروشگاه بانک خازنی و تجهیزات جانبی
 

فرمول‌های محاسبه ی توان اکتیو و توان راکتیو

در این رابطه، توان دو به دلیل رابطه فیثاغورث در مثلث جریانی ظاهر می‌شود. می‌توان دو جریان اکتیو و راکتیو را از روابط زیر به دست آورد:

فرمول توان اکتیو و راکتیو


3-1

ضریب توان را می‌توان به صورت نسبت جریان اکتیو به جریان کل در یک مدار تعریف کرد. به طرز مشابه، ضریب توان نسبت کیلو وات به کیلو ولت‌آمپر است. به این ترتیب زاویه ضریب توان، زاویه زاویه بین جریان اکتیو و جریان کل. کسینوس این زاویه به ضریب توان معروف است.

بار نشان داده شده در تصویر زیر را در نظر بگیرید. در این مدار توان اکتیو و راکتیو هر دو توسط منبع تأمین می‌شوند. از دیاگرام فازوری نتیجه می‌شود که زاویه ضریب توان در اینجا منفی است و بنابراین ضریب توان سلفی است.

3-2

بار نشان داده شده در زیر را در نظر بگیرید. در این مدار توان اکتیو توسط منبع تأمین می‌شود و توان راکتیو از بار به سمت منبع حرکت می‌کند. از دیاگرام فازوری نتیجه می‌شود که زاویه ضریب توان مثبت و ضریب توان خازنی است.

3-3

بسیاری از شرکت‌های برق ضریب توانی در حدود 95% را ترجیح می‌دهند. بارهای صنعتی مانند موتورهای القایی در ضریب توان‌های بسیار پایین‌تری کار می‌کنند و در نتیجه ضریب توان کلی کارخانه‌های صنعتی پایین می‌آید. برای بهبود ضریب توان باید ازخازن استفاده کرد.

  
مشاهده قیمت انواع خازن‌ سه‌فاز
 

 چگونه ظرفیت خازن جبران ساز را  محاسبه کنیم ؟

در ادامه درباره این موضوع بحث می‌شود که چطور توان جبران سازی مورد نیاز را می‌توان بدست آورد. بعضی مواقع اطمینان صد در صد به صحت نتیجه محاسباتی وجود ندارد. در این موارد می‌توان از روی تخمین برسی کرد که نتیجه محاسبه شده تا چه حد به حقیقت نزدیک است.
تا زمانی که مصرف کننده‌های نصب شده خارج از عرف معمولی نباشند. چنین تخمین‌هایی بطور کلی نزدیک به اعداد واقعی هستند.
جدول داده‌های تخمینی برای توان خازن مورد نیاز

نوع مصرف کنندهقدرت نامی‌خازن
موتورهای دارای جبران سازی انفرادی%۴۰-۳۵ توان موتور
ترانسهای جبران سازی انفرادی%۲٫۵ ظرفیت ترانس(در ترانسهای قدیمی%۵)
جبران سازی مرکزی%۲۵-۳۳ توان ترانس با هدف COSQ=0.9

%۴۰-۵۰ توان ترانس با هدف COSQ=1

فرمول محاسبه توان خازن مورد نیاز برای اصلاح ضریب توان بوسیله اندازه گیری

آمپر متر و دستگاههای اندازه گیری توان اغلب در تابلو اصلی نصب شده اند. همچنین می‌شود از دستگاههای اندازه گیری چنگکی استفاده نمود. اندازه گیری‌های مورد نیاز در فیدر ورودی و یا فیدر‌های خروجی پست اصلی انجام می‌پذیرد.اندازه گیری همزمان ولتاژ شبکه دقت محاسبه را بهتر می‌نماید. البته می‌توان ولتاژ نامی‌را ۳۸۰یا ۴۰۰ ولت در نظر گرفت.
از ولتاژ(U).جریان ظاهری(I)و ضریب توان می‌توان توان اکتیو را محاسبه نمود.

Pe=1.73*U*I*COSQ

در صورتی که ضریب توان مشخص باشد می‌توان با فرمول زیر توان خازن را محاسبه کرد

(Qc=P*(tanQ1-tanQ2

توان خازن مورد نیاز:QC
توان راکتیو اندازه گیری شده:QL
توان موثر اندازه گیری شده: P